Λοιπές δράσεις & Εκδηλώσεις Όμιλοι

«Γράφουμε Θέατρο!». Απονομή Βραβείων του 4ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού  συγγραφής Μονόπρακτου Θεατρικού έργου

Φτάσαμε αισίως στον 4ο ετήσιο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό συγγραφής Θεατρικού Μονόπρακτου. Προσπαθήσαμε να δώσουμε στις πιο ελπιδοφόρες φίλες και στους πιο πολλά υποσχόμενα φίλους του θεάτρου την ευκαιρία να γράψουν τα δικά τους έργα… Να πάρουν μια μικρή γεύση από την εμπειρία της δημιουργικής θεατρικής γραφής… Να επιστρατεύσουν όποιους ήρωες κι όποιες ηρωίδες θέλουν, να τους/τις ρίξουν πρώτα στο χαρτί, για να μπορέσουν κάποτε -το ευχόμαστε ολόψυχα- να τους/τις δουν ζωντανεμένους/ες πάνω στη σκηνή… Κι είμαστε εδώ, για να διευκολύνουμε την επικοινωνία μεταξύ των μαθητών και των μαθητριών που διαθέτουν μια παραπάνω ευαισθησία, ικανή να τους κάνει να γράψουν. Είμαστε εδώ για να τους ενθαρρύνουμε, εξοπλίζοντάς τους με δύναμη και ουσιαστικά εφόδια συγγραφής. Η κινητοποίηση των δασκάλων ή και όλου του σχολείου τους ήταν σε πολλές περιπτώσεις εντυπωσιακή. Η συλλογικότητα αναδεικνύεται ένα νέο στοιχείο της συγγραφής, εκεί που νομίζαμε ότι ζούμε σε μια σκληρή ατομικιστική εποχή. Κι αυτό δείχνει να είναι το πιο ελπιδοφόρο μήνυμα του διαγωνισμού μας.

Σας περιμένουμε όλους!

Μέλη της Κριτικής Επιτροπής (αλφαβητικά):

1. Σοφία Βγενοπούλου, σκηνοθέτης, υπεύθυνη του Μικρού Εθνικού Θεάτρου
  2. Τώνια Καράογλου, θεατρολόγος, κριτικός θεάτρου
  3. Κατερίνα Καρρά, θεατρολόγος, μέλος ΕΕΠ στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ
  4. Παναγιώτα Κωνσταντινάκου, θεατρολόγος, δραματολόγος, μέλος ΕΕΠ Τμήματος Θεάτρου ΑΠΘ
  5. Ειρήνη Μουντράκη, διδάκτωρ θεατρολογίας, υπεύθυνη Δραματολογίου του Εθνικού Θεάτρου, ιδρύτρια του Greek Play Project
  6. Χρυσοξένη Προκοπάκη, συγγραφέας – εκδότης
  7. Αθηνά Σοκόλη, εκδότης
  8. Αλεξάνδρα Σίμου, Διδάκτορας του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ, εκπαιδευτικός, ηθοποιός, μεταδιδακτορική ερευνήτρια Παν/μίου Κρήτης

Η Οργανωτική Επιτροπή του Διαγωνισμού

1. Μανώλης Σειραγάκης, Επίκουρος Καθηγητής του Τομέα Μουσικολογίας – Θεατρολογίας του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Παν/μίου Κρήτης