2023-24 Γενικά Νέα Εκδρομές - Επισκέψεις Όμιλοι

Ο Περιβαλλοντικός και ο Φωτογραφικός Όμιλος του Πειραματικού ΓΕΛ στην έκθεση  φωτογραφίας “Climate Wars”

Οι μαθήτριες και οι μαθητές των Ομίλων “Building Environmental Democracy” και «Μέσα από το Μάτι της Κάμερας», μαζί με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς, Α. Δεικτάκη και Π. Σάμιο, αντίστοιχα, βρέθηκαν στις 30/1 στην έκθεση «CLIMATE WARS Critical Archives VI: We Can’t Breathe», που γίνεται στο πλαίσιο του Med Photo Festival και φιλοξενείται στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης, στο Ρέθυμνο.  Αφού περιηγήθηκαν στο οπτικοακουστικό υλικό της έκθεσης, οι μαθητές κατέγραψαν τις σκέψεις και τις εντυπώσεις τους σε σχετικά ερωτηματολόγια.  Ακολούθησε συζήτηση γύρω από την κλιματική κρίση και το παρόν μοντέλο ανάπτυξης, τις επιπτώσεις τους σε διαφορετικές πληθυσμιακές ομάδες και τη σημασία  της κλιματικής δικαιοσύνης.