2022-23 KA2 Όμιλοι

CriticalMedia4Teens – Εισαγωγή

Ο όμιλος “CriticalMedia4Teens” στοχεύει στην καλλιέργεια του οπτικοακουστικού αλφαβητισμού (media literacy) των μαθητών/τριων και την προώθηση της Παιδείας στα Μέσα. Με τις σχεδιαζόμενες δράσεις άτυπης & μη τυπικής μάθησης επιδιώκεται οι μαθητές να κατανοήσουν τον ρόλο των ΜΜΕ στη σύγχρονη και πολύπλοκη κοινωνικοοικονομική πραγματικότητα, να αποκτήσουν εργαλεία για την κριτική ανάλυση της ιδιαίτερης «γλώσσας» και των χαρακτηριστικών του κάθε Μέσου (τηλεόραση, διαδίκτυο, κινηματογράφος, social media), να συνειδητοποιήσουν το πως μας επηρεάζουν στην εικόνα που διαμορφώνουμε για τον κόσμο. Θα ασχοληθούμε με ζητήματα όπως fakes news, παραπληροφόρηση, cyberbullying, προσωπικά δεδομένα, τις συνέπειες της υπερβολικής ενασχόλησης με τα Μέσα και θα προωθήσουμε την ενεργητική, ασφαλή και θετική χρήση τους.
Υπεύθυνες Ομίλου:
Αναστασία Δεικτάκη, Κοινωνιολόγος