2022-23 Γενικά Νέα Λοιπές δράσεις & Εκδηλώσεις

Εκδήλωση του σχολείου για την επέτειο της  28ης Οκτωβρίου στο Σπίτι του Πολιτισμού.

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ακούσουν την εξαιρετική ομιλία της κ. Ευγενίας Λινοξυλάκη, φιλολόγου – ιστορικού, η οποία με πολύ παραστατικό και απλό τρόπο περιέγραψε τη μαζική δολοφονία των κατοίκων εννέα χωριών της περιοχής του Αμαρίου, γνωστή ως Ολοκαύτωμα του Κέδρους, κατά τη διάρκεια της κατοχής του νησιού από τις δυνάμεις του Άξονα στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Ήταν μια επιχείρηση αντιποίνων από τις ναζιστικές γερμανικές δυνάμεις. Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν μια on line προβολή της ταινίας μικρού μήκους, «Μαρίκα… γιατί να φοβάσαι» από το 10ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων, που αναφερόταν στις βιαιότητες των Γερμανών στους κατοίκους του χωριού Κακόπετρος Χανίων. Μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν την εκδήλωση με ενδιαφέρον και συγκίνηση, καθώς τα γεγονότα αφορούσαν στην τοπική ιστορία.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κ. Ευγενία Λινοξυλάκη, φιλόλογο – ιστορικό, που πρόθυμα δέχτηκε να συμμετέχει με την ενδιαφέρουσα ομιλία της στην εκδήλωση, το Φεστιβάλ κινηματογράφου Χανίων για την προβολή της ταινίας και το Δήμο Ρεθύμνου για την παραχώρηση της αίθουσας στο Σπίτι του Πολιτισμού.