2023-24 Γενικά Νέα Εκδρομές - Επισκέψεις Όμιλοι

Ο Όμιλος Θεατρικής & Μουσικής Παιδείας  στα γυρίσματα του « Σασμού»

Ο Όμιλος Θεατρικής & Μουσικής Παιδείας (dramamusiclub.blogspot.com) του Πειραματικού ΓΕ.Λ. Ρεθύμνου επιδιώκει την βιωματική επαφή των μαθητών με τη μουσική και το θέατρο, αλλά και γενικότερα με κάθε μορφή τέχνης, την καλλιέργεια του αισθητικού κριτηρίου τους, τον εμπλουτισμό των γνώσεών τους (μουσικών και θεατρικών) κ.ά.

Με το σκεπτικό αυτό, την Τρίτη 28 /11/ 2023, οι μαθητές μας παραβρέθηκαν στα γυρίσματα της τηλεοπτικής σειράς «Σασμός» που πραγματοποιήθηκαν στην πόλη μας. Με την παρουσία μας εκεί,  δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές, φανατικούς θεατές της σειράς, να ανακαλύψουν τι συμβαίνει πίσω από τις κάμερες, να συνειδητοποιήσουν τις δυσκολίες αλλά και την γοητεία των γυρισμάτων, να συζητήσουν με τους ηθοποιούς της σειράς, να φωτογραφηθούν μαζί τους και να ζήσουν μια πρωτόγνωρη εμπειρία.

Υπεύθυνες του Ομίλου:

Μαρία Μανιουδάκη