2023-24 Γενικά Νέα Εκδρομές - Επισκέψεις

Κινηματογραφική προβολή της «Φόνισσας» για τους μαθητές του Πειραματικού Λυκείου Ρεθύμνου

Την Παρασκευή 19.01.2024 οι Α και Β τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν το έργο της Εύας Νάθενα, η «Φόνισσα» στον κινηματογράφο Cineland Παντελής, με συνοδούς τους καθηγητές του Πειραματικού Λυκείου Ρεθύμνου, Παραμυθιώτη Αντωνία, Ανάγνου Χαρά, Καρινιωτάκη Μαρία, Χαλκεύς Αντώνη, Λουλούδη Ηλία, Τσιφουτίδου Μαρία, Κοπανάκη Αναστασία και Βογιατζή Ειρήνη.
Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, με αφορμή την επαφή των μαθητών με τα καλλιτεχνικά ρεύματα του ρεαλισμού και της ηθογραφίας και ειδικότερα τα καλλιτεχνικά δημιουργήματα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή στην κινηματογραφική αίθουσα με μια απ’ τις πιο αριστουργηματικές νουβέλες του, υπό μια σύγχρονη ματιά.
Η φεμινιστική, αντιανδροκρατική οπτική γωνία της ταινίας αξιοποιεί, εκφράζει και τονίζει τα κομμάτια του έργου του Παπαδιαμάντη που εστιάζουν στην εξαθλιωμένη, άσχημη, άδικη κι υποτιμημένη ζωή των γυναικών στην επαρχιακή, αγροτική Ελλάδα, στις Σποράδες και στα πέριξ, γύρω στα 1900. Οι συμβολισμοί των στοιχείων της φύσης και της εξέλιξης των συναισθημάτων των ηρώων, τα παναθρώπινα ζητήματα της καταπίεσης, της ψυχικής υγείας και της έμφυλης ανισότητας ήταν τα βασικά στοιχεία που συγκίνησαν τους μαθητές, αλλά και τους καθηγητές που τα συνόδευαν.
Πέραν της καλλιτεχνικής αξίας της εν λόγω εκπαιδευτικής επίσκεψης, αποτελεί σημαντική απόρροια το γεγονός ότι οι μαθητές κατανόησαν ουσιαστικά τα πολλαπλά μηνύματα του έργου και ταυτόχρονα είχαν την ευκαιρία να διαπιστώσουν και τη σημασία των στοιχείων της φύσης, τη δύναμη των κοινωνικών νορμών και της καταπίεσης των ανθρώπων, αλλά και την επιρροή του πολιτισμικού πλαισίου στις ανθρώπινες σχέσεις. Η διαχρονικότητα των ιδεών του Παπαδιαμάντη και η καλλιτεχνική του προσφορά φαίνεται να κίνησαν το ενδιαφέρον του συνόλου των μαθητών του Πειραματικού Λυκείου Ρεθύμνου, δημιουργώντας προβληματισμό για τα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα που μας αφορούν και για την εξέλιξη και την ποιότητα των ανθρώπινων σχέσεων στο παρελθόν και στο σήμερα.