2023-24 Γενικά Νέα Πολιτιστικά

Παραδοσιακές χριστουγεννιάτικες λιχουδιές από τους μαθητές του Α2

Την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές του τμήματος Α2 του σχολείου μας επισκέφτηκαν   το εργαστήριο ζαχαροπλαστικής του ιδιωτικού Ι.Ε.Κ.  Grant. Η επίσκεψη έγινε  στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος, στο μάθημα των Θρησκευτικών, στην ενότητα  «Η σημασία της γιορτής στην προσωπική και κοινωνική ζωή των πιστών». Αρχικά ήταν προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί στο εργαστήριο του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου – Λυκείου Ρεθύμνου, όμως λόγω φόρτου εργασίας για την προετοιμασία της  χριστουγεννιάτικης  γιορτής τους, δεν μπορούσαν να μας δεχτούν.  Έτσι απευθυνθήκαμε στο ιδιωτικό Ι.Ε.Κ.  Grant , όπου μας δέχτηκαν με μεγάλη προθυμία. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία, με την καθοδήγηση των καθηγητών της σχολής, να παρασκευάσουν παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα γλυκά, να νιώσουν ικανοποίηση με το αποτέλεσμα και να μπούν για λίγο στο κλίμα των ημερών.  Ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση και τους καθηγητές  του ιδιωτικού Ι.Ε.Κ. Grant  για τη ζεστή φιλοξενία.