Δράσεις Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων  (2016-18)

1. Βοηθήσαμε το προηγούμενο συμβούλιο να κάνει στην οργάνωση αλλά και να μαζέψει τα δώρα για τον χορό της Γ'  Λυκείου.
  2. Καλέσαμε τους γονείς για μία πρώτη γνωριμία, να ακούσουμε τις απόψεις τους και να συζητήσουμε τις ανάγκες των παιδιών.
  3. Οργανώσαμε    την Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου στην οποία μοιράσαμε σε κάθε τμήμα του σχολείου από ένα δώρο, προσφορά του Συλλόγου γονέων & κηδεμόνων, καθώς και βασιλόπιτα από ευγενική χορηγία Ρεθεμνιωτών αρτοποιών που ανταποκρίθηκαν στην γιορτή μας
  4. Τοποθετήθηκαν σχεδόν σε όλες τις αίθουσες κλιματιστικά μηχανήματα, τα οποία είχε την καλοσύνη να μας δωρίσει η Αθανασία Λαρίου.
  5. Επίσης συγκεντρώσαμε τα χρήματα για να αγοραστεί ένας ακόμα προτζέκτορας που έλειπε από ένα τμήμα. Το ποσόν μαζεύτηκε αποκλειστικά από τα μέλη του συμβουλίου.
  6. Οσον       αφορά στο θέμα με τις τουαλέτες ευτυχώς είχε δρομολογηθεί, οπότε με την βοήθεια της Μαριάννας Μαρκουλάκη, η οποία μας δίνει συνεχή ενημέρωση, ποοσπαθούυε να συντομεύσουυε την ολοκλήοωση του!
  7. Για το κτιριακό θέμα κάναμε μία συνάντηση με την κ. Μαίρη Λιονή και τον κ. Γεωργαλή, υπεύθυνο παιδείας του δήμου Ρεθύμνου και προσπαθούμε όσο γίνεται να πιέσουμε τους υπευθύνους.
  8. Η τελευταία συνάντηση που οργανώσαμε για φέτος, αφορούσε στην ομιλία της κ. Στέλλας Γιαννέλα υπεύθυνης επαγγελματικού προσανατολισμού της 2θμιας Ρεθύμνου.

Δράσεις Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων (2014- 16)

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ως Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων έχουμε καθορίσει τακτικές συναντήσεις στο χώρο του σχολείου την πρώτη Δευτέρα κάθε μήνα, στις 18:00.

Θα θέλαμε, επίσης, να σας ενημερώσουμε για τη μέχρι τώρα δραστηριότητα του Συλλόγου, κάνοντας έναν οικονομικό απολογισμό, να ευχαριστήσουμε όσους γονείς μας βοήθησαν να ολοκληρώσουμε τις προσπάθειές μας και να ευχηθούμε αποδοτικότερη συνεργασία στο μέλλον.

Μέχρι τώρα έχουν πραγματοποιηθεί τα εξής:

Ποσό

•      Αποκαταστάθηκε το σοβαρό πρόβλημα της θέρμανσης των τάξεων (πέρυσι υπήρχαν τάξεις που δεν είχαν θέρμανση).

•      Με εθελοντική εργασία μελών του συλλόγου πλύθηκαν όλες οι κουρτίνες του σχολείου.

•      Αγοράστηκαν όπου χρειάστηκε καινούριες.

224€

•      Επισκευάστηκαν όλες οι πόρτες των τάξεων και αντικαταστάθηκαν τα χαλασμένα πόμολα

160€

•     Αγοράστηκε ύφασμα για το θεατρικό.

55€

•     Ενημερωθήκατε με SMS μηνύματα.

20€

•      Δωρίστηκε στο σχολείο από το σύλλογο ένας προτζέκτορας.

370€

•      Για τον καινούριο χρόνο κόψαμε πίτα και μοιράσαμε δώρα στα παιδιά.

282€

•     Δόθηκε ποσό για την εκδρομή των παιδιών.

130€

•     Σε συνεργασία με τον αρμόδιο καθηγητή αναβαθμίστηκε το εργαστήριο Φυσικής

•     Περιφράχτηκε ένα τμήμα του περίβολου του σχολείου γιατί από εκεί μπαίνουν στην αυλή εξωσχολικοί.

•     Επισκεφθήκαμε διάφορους φορείς του Ρεθύμνου (τράπεζες επιχειρήσεις κ.ά.) στην προσπάθειά μας να λύσουμε το πρόβλημα της έλλειψης του σχολείου σε προτζέκτορες. Έχουν συγκεντρωθεί 4 και πρέπει να αποκτήσουμε άλλους 5, ώστε κάθε τάξη να έχει τον δικό της.

Σαν Σύλλογος επισκεφθήκαμε τον υπεύθυνο του Δήμου κο Γεωργαλή και σε συνεργασία με το σχολείο προσπαθούμε να υλοποιηθούν τα παρακάτω:

> Να κατασκευαστούν δύο στέγαστρα στο προαύλιο για προστασία από τον ήλιο και τη βροχή.

> Να δοθεί από το δήμο στο σχολείο τουλάχιστον 1 προτζέκτορας.

> Να αναβαθμιστεί η αίθουσα Κριαρά σε αίθουσα διαλέξεων και βιβλιοθήκης

> Να βάψουμε το σχολείο.

Σύντομα θα είμαστε σε θέση να έχουμε μία ηλεκτρονική διεύθυνση (site) ώστε να επικοινωνούμε καλλίτερα.

Σας παρακαλούμε εάν επιθυμείτε να υποστηρίξετε την προσπάθειά μας επικοινωνήστε μαζί μας.

Ευχαριστούμε

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων